مکمل های چربی سوز

مکمل های چربی سوز / بهترین مکمل چربی سوز شکم و پهلو / مکمل چربی سوز قوی / قرص چربی سوز بدنسازی

مکمل های چربی سوز حاوی مواد محرک هستند. رژیم غذایی و ورزش اولین شرط لازم و ضروری برای چربی سوزی محسوب شده و اگر به درستی اجرا شوند ، منجر به کاهش وزن و چربی های اضافی می گردند. با این حال ، ممکن است هفته ها بگذرد و شاهد هیچ تغییر چشمگیری نباشید. این موقع ، زمان مصرف مکمل چربی سوز است. در این گام ممکن است با مشکلات متعددی رو به رو شوید ، به خصوص زمانی که از مکمل های چربی سوز متفاوتی ( بدون داشتن اطلاع کافی از مواد تشکیل دهنده آن ها ) استفاده می کنید.

حتما مطالعه کنید : نوشیدنی چربی سوز هنگام ورزش

عموما مکمل های چربی سوز به دو دسته تقسیم می شوند :

  1. مکمل های چربی سوز مبنی بر مواد محرک
  2. مکمل های چربی سوز مبنی بر مواد غیر محرک

مکمل چربی سوز مبنی بر مواد محرک معمولا شامل یک یا چند ترکیب حاوی کافئین می باشند که با افزایش سطح کاتکولامین ها ( انواع ترکیباتی همچون دوپامین که از ترشحات مرکز غده‌ فوق کلیوی به دست آمده و بر دستگاه عصبی سمپاتیک اثر دارند و همچنین باعث افزایش سطح هوشیاری شده و پتانسیل چربی سوزی دارند ) کار می کنند. به عبارت دیگر قرص چربی سوز که فاقد مواد محرک است از طریق مکانیسم جداسازی سطح کاتکولامین افزایش یافته ، کار می کند.

افزایش سطح کاتکولامین در چربی سوز قوی برای روند چربی سوزی بسیار ضروری می باشد. البته افرادی که به مواد محرک حساسیت دارند باید از مصرف این دسته مکمل های چربی سوز خودداری کنند. دلیل اصلی استفاده اکثر ورزشکاران از مکمل چربی سوز مبنی بر مواد غیر محرک ، تاثیرات غیر قابل پیش بینی بعد از هضم است.

کاتکولامین ، ماده ای شیمیایی است که از طریق فعالیت محرک ها افزایش می یابد و الگوی قابل پیش بینی از سوخت و ساز در بدن انسان ندارد. بخش بزرگی از این عملکرد غیر قابل پیش بینی ناشی از جهش های ژنتیکی در افراد است که در قابلیت های آنزیم COMT تاثیر می گذارد تا به طور موثر کاتکولامین ها را تجزیه کند. به همین دلیل است که بعضی از افراد علائم ناشی از مصرف محرک ها از جمله حالت تهوع ، تشنج ، اضطراب ، احساس ترس و توهم را  به دلیل عدم حذف به موقع کاتکولامین ها ، احساس می کنند.

اگر قبلا قهوه مصرف کرده اید و تا ساعت ها احساس اضطراب داشته اید ، به دلیل حساسیت بدن شما به مواد محرک بوده است و توصیه می شود از مکمل چربی سوز قوی که فاقد مواد محرک است ، استفاده نمایید. اگر میزان مصرف کافئین را کنترل کنید ، فعالیت آنزیم COMT سریع تر شده و دیگر مشکلی در استفاده از مکمل های چربی سوز حاوی مواد محرک نخواهید داشت. اگر قصد چربی سوزی قوی را دارید ، می توانید در کنار تمرینات ورزشی و رژیم غذایی خود از مکمل های زیر نیز استفاده کنید :

قرص چربی سوز ال کارنیتین :

ال کارنیتین یک آمینو اسید غیر ضروری بوده ، بدین معنی که به صورت طبیعی در بدن انسان تولید می شود. کار اصلی ال کارنیتین کمک به تولید انرژی مورد نیاز بدن بوده و نقش اساسی در حرکت عضلات ، عملکرد طبیعی مغز و قلب دارد. ال کارنیتین مسئول انتقال اسیدهای چرب به سلول های میتوکندری ( جایی که انرژی تولید می شود ) می باشد. تقریبا 98% ال کارنیتین در داخل عضلات ذخیره شده و تنها مقدار بسیار کمی در کبد و خون وجود دارد.

در برخی موارد ال کارنیتین به صورت شرطی ضروری است ، بدین معنا که بدن به مقدار کافی این ترکیب را تولید نمی کند. مصرف مکمل ال کارنیتین در این شرایط و برای افرادی که شرایط ژنتیکی خاصی دارند و یا تحت درمان های پزشکی قرار دارند ، ضروری است. منابع اصلی طبیعی ال کارنیتین گوشت گاو ، گوشت خوک ، مرغ و شیر است ، از این رو مصرف مکمل ال کارنیتین برای گیاه خواران توصیه می شود.

دو نوع اصلی قرص چربی سوز ال کارنیتین که باید در رژیم های غذایی خود استفاده کنید عبارتند از :

  1. ال-کارنیتین ال-تارترات
  2. استیل-ال-کارنیتین

به منظور دستیابی به اطلاعات بیشتر در مورد مکمل ال کارنیتین ، می توانید به مقاله های خواص ال کارنیتین ، فواید ال کارنیتین و ال کارنیتین چیست مراجعه کرده و اطلاعات کافی درباره این مکمل به دست آورید.

مکمل چربی سوز سی ال ای :

اسید لینولئیک یک اسید چرب ضروری است. اسیدهای چرب ضروری ، چربی هایی هستند که بدن شما برای حفظ سلامتی به آن ها نیاز دارد و از آنجایی که بدن قادر به تولید آن ها نمی باشد ، باید از طریق مواد غذایی و یا مکمل های چربی سوز تامین شوند. منابع رایج اسید لینولئیک عبارتند از گوشت گاو و محصولات لبنی. واژه ” ترکیب شده ” به نوع پیوند بین مولکول ها اشاره دارد. برخی محققان معتقدند غذایی که حیوانات می خورند ، سن آن ها ، گونه و دیگر عوامل فصلی بر میزان CLA موجود در غذای شما تاثیر می گذارد. مکمل چربی سوز قوی سی ال ای یکی از محبوب ترین مکمل های چربی سوز در میان ورزشکاران است.

  • نحوه کارکرد CLA در داخل بدن : سی ال ای منجر به کاهش اشتها ، افزایش متابولیسم ( سوخت و ساز بدن ) و تحریک تجزیه چربی می گردد.
  • اثربخشی : در یک بررسی انجام شده بر روی 18 مطالعه ، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که مصرف مکمل چربی سوز قوی سی ال ای منجر به کاهش وزن 0.1 کیلوگرمی در هر هفته ( به مدت 6 ماه ) می گردد.

حتما بخوانید : افزایش متابولیسم و کاهش وزن

تاثیر مکمل چربی سوز قوی سی ال ای بر کاهش وزن

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد سی ال ای ( اسید لینولئیک ترکیب شده ) به چربی سوزی و کاهش وزن کمک شایانی می کند و یکی از مکمل های چربی سوز بسیار قوی می باشد. سی ال ای مرتبط به اسیدهای چرب امگا-6 ( یکی از دو نوع اسید چرب ضروری که به افزایش متابولیسم بدن کمک می کند ، سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد و سطح کلسترول را کنترل می کند ) است. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که سی ال ای منجر به کاهش چربی بدن و محافظت از بافت های عضلانی در افراد چاق نیز می گردد.

 مکمل های سی ال ای راهی راحت و آسان برای به دست آوردن مزایای CLA می باشند. مکمل های سی ال ای به چربی سوزی ، تعادل وزن ، محافظت از استخوان ها ، حفظ توده های عضلانی بدون چربی و کنترل دیابت نوع دو ( دیابتی که معمولا منجر به چاقی می شود ) ، کمک می کند.

مشاهده محصولات سی ال ای

اکنون می دانیم سی ال ای چیست. سی ال ای با افزایش میزان متابولیسم ( سوخت و ساز ) پایه ، منجر به  کاهش چربی بدن می گردد. به عبارت دیگر ، سی ال ای به بدن کمک می کند تا مواد غذایی را به انرژی بیشتری تبدیل کند. CLA وزن کلی بدن را کاهش نمی دهد. این موضوع می تواند نسبت چربی را به عضلات تغییر دهد.

یک مطالعه انجام شده نشان می دهد شرکت کنندگانی که دیگر از رژیم غذایی خود پیروی نکردند و حتی مصرف سی ال ای خود را متوقف کردند ، دوباره به وزن قبلی خود برگشتند ( با حدود 75 درصد چربی و 25 درصد عضلات ) و شرکت کنندگانی که از رژیم غذایی خود پیروی نکردند اما همچنان CLA می خوردند ، دوباره به وزن قبلی خود برگشتند ، اما با نسبت 50 به 50 چربی به عضلات.

مطالعات انجام شده دیگری نشان می دهد که علاوه بر افزایش قدرت و استقامت در حین تمرینات ، سی ال ای بر بیماری های خاص تاثیر مثبتی دارد. هر چه میزان سطح CLA بالاتر باشد نرخ ابتلا به سرطان سینه ، سرطان کولون و پروستات کاهش می یابد. سی ال ای همچنین منجر به بهبود سیستم ایمنی بدن ، کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی ، دیابت نوع 2 ، پوکی استخوان و حتی آلرژی می گردد.

به منظور دستیابی به اطلاعات بیشتر در مورد مکمل سی ال ای ، می توانید به مقاله های چربی سوز سی ال ای و قرص سی ال ای مراجعه کرده و اطلاعات کافی درباره این مکمل چربی سوز قوی به دست آورید.

مکمل کولین :

حتما نام کولین را بارها در چرخه نوتروپیک شنیده اید. نوتروپیک ها به داروهایی اطلاق می شوند که عملکرد مغز را تقویت کرده و باعث افزایش حافظه و توانایی های شناختی می گردند. این داروها توانایی تمرکز را افزایش داده و حس خوبی به افراد منتقل می کنند. نوتروپیک ها که با اصطلاحاتی چون داروهای هوشمند و قرص های تقویت حافظه نیز شناخته شد اند در درمان افسردگی ، بیخوابی ، پیش فعالی و عوارض روحی- روانی موثرند. امروزه مکمل کولین به عنوان یکی از مکمل های چربی سوز در میان ورزشکاران شناخته شده است که از طریق کبد ، فرآیند اکسیداسیون ( عمل ترکیب اکسیژن با جسمی دیگر ) چربی را بهبود می بخشد. این مکمل به تنهایی برای کاهش وزن ضعیف بوده و معمولا با انواع ویتامین ها ترکیب می شود.

کتون های برونی :

رژیم های غذایی کتوژنیک جز بهترین رژیم های غذایی با میزان کربوهیدرات کم برای کاهش وزن محسوب می شوند. زمانی که میزان کربوهیدرات در رژیم غذایی حذف شود ، کارایی بدن در استفاده از چربی به عنوان انرژی بالا رفته و بدن کتون را در این فرآیند تولید می کند. هنگامی که بدن در حالت کتوژنیک قرار داشته باشد ، کتون های برونی به شما کمک می کنند تا از مزایای رژیم غذایی کتوژنیک بهره ببرید ، در حالی میزان مصرف کربوهیدرات را محدود کرده اید.

این بدین دلیل است که جسم کتونی ( هر یک از سه ترکیب به هم وابسته‌ ای که در آبستنی یا گرسنگی مداوم یا مرض قند در خون و پیشاب پیدا می‌ شود همانند : acetone ) به بدن علامت می دهد که دچار کتون زدگی شده و باعث سوزاندن چربی مستمر بدون محدودیت شدید کربوهیدرات ها می شود.

حتما بخوانید : رژيم کتوژنیک چیست ؟

قرص چربی سوز آلفا لیپوئیک اسید :

آلفا لیپوئیک اسید ترکیبی است که به طور طبیعی در داخل هر سلول بدن یافت می شود. بدن انسان برای تولید انرژی به منظور انجام فعالیت های مختلف به آلفا لیپوئیک اسید نیاز دارد. آلفا لیپوئیک اسید گلوکز ( قند خون ) را به انرژی تبدیل می کند. اسامی دیگر آن عبارتند از : اسید لیپوئیک و اسید تیوستیک. ALA همچنین یک آنتی اکسیدان است ، ماده ای که مواد شیمیایی مضر به نام رادیکال های آزاد را خنثی می کند.

خاصیتی که ALA را منحصر به فرد می کند ، این است که هم محلول در چربی است و هم محلول در آب. بر خلاف سایر آنتی اکسیدان ها ( همانند ویتامین E و C ) آلفا لیپوئیک اسید قادر به بازیافت سایر آنتی اکسیدان ها ( همچون ویتامین C و گلوتاتیون ) بعد از استفاده می باشد. گلوتاتیون یک آنتی اکسیدان مهم است که به بدن کمک می کند تا مواد بالقوه مضر را از بین ببرد. اسید لیپوئیک آلفا شکل گیری گلوتاتیون را افزایش می دهد.

کاهش وزن با آلفا لیپوئیک اسید :

بر طبق تحقیقات علمی ، آلفا لیپوئیک اسید یکی دیگر از مکمل های چربی سوز قوی است که به عنوان یک چربی سوز می تواند در کاهش وزن به شما کمک کند. ALA با کاهش اشتها ، افزایش مصرف انرژی ، کاهش چربی بدن به طور مستقیم از طریق مهار ایجاد سلول های چربی جدید و افزایش تجزیه اسیدهای چرب نقش موثری در کاهش وزن دارد. یک مطالعه انجام شده در سال 2011 نشان می دهد افراد چاقی که روزانه 1800 میلی گرم اسید آلفا لیپوئیک مصرف می کردند ، در مقایسه با افرادی که از محصول دارونما استفاده کرده بودند به طور قابل توجهی کاهش وزن داشتند. مطالعه دیگری که در سال 2010 منتشر شده است نشان داد که روزانه 800 میلی گرم ALA به مدت چهار ماه باعث از دست دادن بین 8 الی 9 درصد از وزن بدن در افراد می شود.

به منظور دستیابی به اطلاعات بیشتر در مورد مکمل آلفا لیپوئیک اسید ، می توانید به مقاله آلفا لیپوئیک اسید چیست مراجعه کرده و اطلاعات کافی درباره این مکمل به دست آورید.

چربی سوز قوی کافئین

کافئین یکی از رایج ترین مواد روان گردان در جهان است که به طور طبیعی در قهوه ، چای سبز و شکلات تیره یافت می شود و در اجزای تشکیل دهنده بسیاری از غذاها و نوشیدنی های فرآوری شده اضافه می شود. کافئین یک تقویت کننده متابولیسم بوده که در اکثر مکمل های چربی سوز نیز یافت می شود.

  • عملکرد کافئین در داخل بدن : مطالعات انجام شده نشان می دهد کافئین منجر به بهبود متابولیسم ( سوخت و ساز بدن ) تا 11-3% و افزایش روند چربی سوزی تا 29% می گردد.
  • اثربخشی : مکمل چربی سوز قوی کافئین منجر به کاهش چربی های اضافی بدن و کاهش وزن می گردد.

مکمل های چربی سوز قوی : مواد معدنی کلسیم ، سلنیوم و زینک

اکثر ورزشکاران بر این باورند که مواد معدنی فقط مزایای بالقوه ای در بهبود سلامتی داشته و در مکمل های ویتامین و مولتی ویتامین به کار برده می شوند. بسیاری از مواد معدنی جز مواد حیاتی کاهش وزن محسوب می شوند. کلسیم به کاهش چربی های اضافی بدن کمک می کند. کلسیم منجر به تنظیم هورمون کلسیتریول شده ، که باعث می شود بدن چربی تولید کند و مانع تجزیه چربی ها می گردد. اگر سطح کلسیم کافی باشد ، کلسیتریول سرکوب می شود. کلسیم همچنین با کاهش مقدار چربی در رژیم غذایی که توسط روده شما جذب می شود ، و به عنوان یک قرص چربی سوز به کاهش چربی بدن کمک می کند.

سلنیوم برای تولید هورمون تیروئید بسیار حائز اهمیت است و از اجزای آنزیمی است که به تبدیل هورمون تیروئید تیروکسین (T4) به تریودوتیرونین (T3) کمک می کند ، که وظیفه بالا نگه داشتن متابولیسم را دارد. پایین بودن سطح سلنیوم عملکرد تیروئید و یا سطح پایین هورمون تیروئید را مختل می کند. روی از اهمیت زیادی برخوردار است ، زیرا کمبود این ماده معدنی می تواند در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد کند و منجر به کاهش میزان متابولیک شود و همین امر کاهش سطح چربی های اضافی بدن را سخت تر می کند. 

کمبود روی در میان ورزشکاران حرفه ای رایج است. می توانید این سه ماده معدنی را بدین صورت ترکیب کرده و میل کنید : 1000 میلی گرم کلسیم و 200 الی 400 میکرو گرم سلنیوم را ترکیب کرده و یک قرص چربی سوز قوی ایجاد کنید و به همراه غذا میل کنید. بهترین راه مصرف زینک با معده خالی قبل از خواب است.قبل از اینکه بخواهید تمرینات کاردیوی بیشتری انجام دهید و کالری بیشتری بسوزانید ، می توانید هر یک از بهترین مکمل های چربی سوز را در کنار رژیم غذایی خود میل کنید تا به شما در رسیدن به اهداف چربی سوزی و کاهش وزن کمک کند. یک رژیم غذایی متشکل از غذاهای سالم و فرآوری نشده ، همیشه بهترین مکان برای شروع سفر ” چربی سوزی ” است. شکی نیست که بهبود روند ریکاوری ، تامین مواد مغذی و سخت تمرین کردن در دوران چربی سوزی کار دشواری می باشد! اگر مصرف یک شیک و یا قرص های مناسب به شما در این مسیر کمک شایانی می کنند ، پس چرا نباید از مکمل لاغری بدنسازی استفاده کرد ؟!

کاهش وزن با مکمل لاغری بدنسازی پروتئین وی

پروتئین در دوران چربی سوزی بهترین دوست شما خواهد بود! فکر نکنید که پروتئین وی فقط برای افزایش حجم و عضله سازی موثر است. اگر هدف شما کاهش وزن است ، یک پروتئین وی با کیفیت باید اولویت اصلی باشد. علاوه بر تحریک سنتز پروتئین عضلات و کمک به ماهیچه های شما در ترمیم و ریکاوری بعد از یک تمرین سخت ، افزایش مصرف پروتئین با افزایش میزان سیری و ترموژنز ( مصرف انرژی ) همراه است.

دوز : تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف 20 گرم پروتئین وی در روز ، پس از اتمام تمرین ( اما در صورت لزوم به عنوان یک جایگزین غذایی مصرف شود ) به بهبود روند کاهش وزن کمک شایانی می کند.

سرعت هضم انواع پروتئین

برای چربی سوزی دوبار در روز مکمل امگا میل کنید

آیا همچنان فکر می کنید که چربی ها باعث افزایش وزن شما می شوند ؟ اشتباه نکنید! در واقع ، انواع خاصی از چربی – مانند روغن ماهی – در واقع می توانند به شما در از دست دادن چربی بدن کمک کنند ، در حالی که توده بدون چربی را افزایش می دهند. تحقیقات انجام شده نشان داده است که مکمل های حاوی امگا 3 به بدن شما کمک می کند تا چربی بیشتری بسوزاند و در عین حال میزان سنتز پروتئین و افزایش عضله را افزایش می دهد. یکی دیگر از مزایای مکمل امگا ( از بهترین مکمل های چربی سوز شکم و پهلو ) ، توانایی آن در کاهش برخی از التهابات و درد ناشی از رژیم غذایی و ورزش های سنگین است که به شما امکان می دهد سریعتر بهبود یابید و از وقت خود در ورزش استفاده کنید.

دوز : برای به حداکثر رساندن مزایای امگا 3 ، روزانه 3 الی 4 گرم EPA + DHA دریافت کرده و به دو دوز مساوی تقسیم کنید.

ویتامین دی + کلسیم : بهترین مکمل ها برای چربی سوزی

ترکیب کلسیم و ویتامین D تاثیر به سزایی در چربی سوزی خواهد داشت. ثابت شده است که یک رژیم غذایی غنی از کلسیم میزان اکسیداسیون چربی را افزایش داده ، جذب چربی را کاهش می دهد و به کنترل اشتها کمک می کند ، در حالی که ویتامین D مربوط به کاهش سطح چربی بدن و بهبود سلامت متابولیسم است. به دنبال مکمل حاوی 600 میلی گرم کلسیم و 125IU ویتامین D3 باشید.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید