ویروس کرونا

کرونا ویروس ها خانواده بزرگی از ویروسها و زیر مجموعۀ کروناویریده هستند که طیفی از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماریهای شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید-۱۹ را شامل می شوند.
کرونا ویروس ها برای اولین بار در سال ۱۹۶۵ کشف شدند. این ویروس به طور طبیعی در پستانداران و پرندگان شیوع پیدا می کند و تا به حال هفت کروناویروس انسانی کشف شده است. آخرین نوع کرونا ویروس ها، در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین با همه گیری در انسان شیوع پیدا کرد.
این ویروس از دو لایه تشکیل شده است. هسته این ویروس را مواد ژنتیکی و لایه بیرونی آن را تاجهای پروتئینی تشکیل داده اند.
با عبور تعداد قربانیان ویروس کرونا از مرز ۱۰۰۰ نفر، سازمان جهانی بهداشت برای بیماری ناشی از آن نام رسمی انتخاب کرد تحت عنوان کووید ۱۹ (۱۹- COVID) که اشاره دارد به «کرونا»، «ویروس»، «بیماری» و سال ۲۰۱۹.
برآوردهای اولیه نشان می دهد که درصد مرگ و میر ناشی از این ویروس بین ۲ تا ۳ درصد مبتلا شدگان است.

کرونا

نحوه انتقال بیماری کرونا ویروس:

بسته به نوع این ویروس، روشهای انتقال آن متفاوت است. مهم ترین روش انتقال بیماری از انسان به انسان شبیه بیماری آنفلوآنزا از طریق سرفه و عطسه است و بسیار مسری است. با این حال احتمال انتقال بیماری در فضای باز کمتر بوده و موارد انتقال انسان به انسان در محیط های بسته و پر تراکم بیشتر است. هنوز مشخص نیست که این بیماری نخستین بار از طریق جانوران به انسان منتقل شده است یا از طریق سطوح آلوده به ویروس.

انتقال از طریق سطوح:

ویروس کووید -۱۹ می تواند در محیط اطراف (بانک ها، دستگاه های خودپرداز، وسایل نقلیه ی عمومی و ،،،،)، بیمارستانها از طریق تماس با دستگیره در، تخت ، دکمه ها، میزها، لبه تخت و دست زدن به سطوح پلاستیکی و فلزی دیگری که در تماس مستقیم با فرد بیمار هستند با توجه به اینکه اغلب از جنس فلز و پلاستیک هستند، منتقل شود. همچنین یافته ها نشان می دهد رطوبت بالای هوا طول عمر این ویروس را افزایش میدهد. مطالعات بیان می کنند که این ویروس ها می توانند روی سطح مختلف به طور میانگین بین چهار تا پنج روز زنده بمانند.برخی از آنها نیز می توانند تا ۹ روز خارج از بدن و در دمای اتاق دوام بیاورند.
با توجه به سرعت انتقال این ویروس، بهترین روش پیشگیری از انتقال آن، محدودیت تردد و قرنطینه می باشد تا چرخه انتقال ویروس محدود شود.
هم چنین در ادامه دستور العمل هایی را در ارتباط با روش های پیشگیری و رعایت بهداشت فردی در محیط های مختلف قرار می دهیم تا با مطالعه ی آن ها و به کار بستن توصیه ها بتوانید از انتقال ویروس پیشگیری نمایید.

برای آگاهی از شیوه ی مناسب به کار بردن محلول های ضد عفونی کننده و روش های گند زدایی سطوح، فایل زیر را مطالعه بفرمایید.

روشهای گندزدایی سطوح

بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس، مراقبت هایی می باشد که باید انجام دهیم تا بتوانیم خود را از ابتلا نجات دهیم و زنجیره ی این بیماری را قطع کنیم. فایل های زیر و راهنماهایی که در داخل آن ها نوشته شده کمک می کند که بتوانیم بهداشت را در سطح فردی و اجتماعی رعایت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید