چاقی چه عوارضی دارد؟

نگاهی به عوارض چاقی و اضافه وزن

آمارها نشان می‌دهد تنها در آمریکا حدود دو سوم زنان دچار چاقی یا اضافه‌وزن هستند که البته این آمار تنها مربوط به آمریکا نیست و تقریبا مردم تمام دنیا با این مشکل دست به گریبان هستند؛ جالب اینکه دو دلیل عمده بروز این وضعیت و عوارض پس از آن، عادات بد غذایی و زندگی بدون ‌تحرک هستند که هر دو قابل پیشگیری‌اند. تحقیقات متعدد در این زمینه نشان داده است که حتی کاهش میزان اندکی از وزن می‌تواند ما را از بروز بسیاری از خطرات محافظت کند. شاید آگاهی از برخی خطرات چاقی ما را در برطرف کردن این مشکل بیشتر کمک کند.

 

چاقی چگونه باعث بروز سرطان می شود؟

چاقی یکی از قابل پیشگیری‌ترین عوامل سرطان است و خطر بروز سرطان‌هایی مثل سرطان پستان، رحم، پروستات و روده بزرگ را افزایش می‌دهد. بدن افراد چاق، استروژن بیشتری تولید می‌کند که این هورمون در ابتلا به سرطان نقش مهمی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد زنان چاق چهار برابر بیشتر در معرض خطر سرطان پستان هستند و افراد چاقی که مبتلا به سندرم متابولیک یعنی مجموعه چند بیماری فشار خون بالا، دیابت و کلسترول بالا هستند، 67 درصد بیشتر در معرض خطر سرطان روده بزرگ قرار دارند.

 

رابطه حمله قبلی با چاقی

احتمال حمله قلبی در افراد چاق بیشتر است و دانشمندان‌‌ معتقدند که به طور معمول مرگ 12 سال زودتر به سراغ چاق‌ها می‌آید. دلیل عمده این موضوع هم این است که افرادی که چاق هستند و یا اضافه وزن دارند عوامل خطر قلبی بیشتری دارند، یعنی فشار خون، چربی و احتمال ابتلا به دیابت در آنها بیشتر است.

 

ریسک بیشتر ابتلا به آلزایمر در افراد چاق

افراد چاق مخصوصا با چاقی شکمی در معرض خطر آلزایمر هستند. همچنین يکی از عوامل مهم در ایجاد سکته مغزی، فشار خون بالاست که ارتباط مستقیمی با چاقی و البته ‌مصرف نمک زياد دارد‌‌.

 

پیامد های ناشی از چاقی بر مفاصل

یکی دیگر از پیامدهای چاقی، فشاری است که روی مفاصل ایجاد می‌شود و این فشار به همراه سایر مشکلات متابولیکی مرتبط با چاقی و بروز التهاب، موجب آسیب به مفاصل و بروز آرتروز حتی در میانسالی می‌شود.

چاقی و آسیب های مثانه 

زنان چاق تا دو برابر بیشتر از  زنان با وزن طبیعی دچار مشکلات کف لگن می‌شوند. بیشترین مشکل در این زنان بی‌اختیاری ادراری است. بی‌اختیاری مدفوع و افتادگی اعضای لگن مثل واژن، مثانه، روده کوچک و‌ رحم نیز در این افراد شایع‌تر است. این در حالی است که کاهش 5 تا 10درصدی وزن می‌تواند از بروز بسیاری از این مشکلات جلوگیری کند.

نگاهی به عوارض چاقی و اضافه وزن

آیا چاقی باعث نارسایی کلیه و کبد میشود؟

خطر نارسایی مزمن کلیه و از دست رفتن غیرقابل برگشت‌ عملکرد کلیه‌ها در افراد چاق‌ بیشتر است. طبق این بررسی‌ها هر‌چه شاخص‌ توده بدنی بیشتر باشد، خطر بیماری‌های مربوط به کبد هم بیشتر است.

چاقی و ناباروری

یکی از علل ناباروری در زنان،‌ چاقی و اضافه وزن است. چربی‌های اضافه، استروژن بیشتری می‌سازند که این عمل تخمک‌گذاری را در زنان با مشکل مواجه می‌کند. در زنان با شاخص توده بدنی بالاتر از 29 (میزان طبیعی بین 20 تا 25 است) احتمال ناباروری‌ افزایش می‌یابد. افزایش سطح چربی‌ها و مواد التهاب‌زا می‌تواند سبب بروز مشکلات تکاملی در تخمک و عملکرد سیبستم تولید مثل شود، حتی کاهش 5 تا 10‌درصدی وزن به میزان قابل توجهی میزان باروری را افزایش می‌دهد.

 

عوارض چاقی در بارداری

اگر بارداری در افراد چاق اتفاق بیفتد نیز عوارض آن، این افراد را رها نمی‌کند. خطر نقایص جنینی، مرده‌زایی و سقط، نقایص قلبی و اندام‌های کوتاه، فتق و… در نوزدانی که مادران چاق دارند بیشتر است.

خطر ابتلا به آسم در افراد چاق 

خطر ابتلا به آسم در بیماران چاق بیشتر است و درمان آن در کسانی که اضافه وزن دارند و چاق هستند، سخت‌تر است.

افسردگی و چاقی 

افراد چاق و‌ مبتلایان به اضافه وزن‌، بیشتر از سایر افراد دچار افسردگی هستند. تحقیقات روی 4600 زن 40 تا 65 ساله نشان داده است که هرچه شاخص توده بدنی افراد بالاتر باشد احتمال افسردگی در آنها بیشتر است. بررسی‌ها همچنین نشان داده که اختلالات خلقی و اختلالات اضطرابی همه در میان چاق‌ها بیشتر است.

برای مطالعه بیشتر>>>>> اینجا را کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید