چرا بدن ما به پروتئين نياز دارد؟

پروتئين يک ماده سازنده است و بر خلاف كربوهيدرات ها كه بيشتر به عنوان منبع سوختی حاضر و آماده برای بدن عمل می كنند، پروتئين ها بيشتر به عنوان يک ماده ساختمانی عمل می كنند. پس از آب، پروتئین بيشترين ماده سازنده بدنتان را تشكيل می دهد. اين ماده در هر عضو زنده بدن شما وجود دارد و وجود آن برای رشد و نمو تمام بافت های بدن نيز لازم است. قسمت اعظم بافت های چون خودن، عضلات، قلب، مغز، پوست، مو و ناخن ها از پروتيئن ساخته شده است.

چرا بدن ما به پروتئين نيازدارد؟همچنين پروتيئن برای توليد هورمون ها لازم است. هورمون ها در مورد اعمال مختلف بدن از جمله رشد‏، سوخت و ساز و رشد جنسی نقش تنظيم كننده دارند. پروتئين تعادل اسيد و باز خون را تنظيم می كند و تعادل آب بدن را در حد مناسبی نگاه می دارد. وجود اين ماده برای ساخت آنزيم ها كه برای اعمال حياتی خود به آن ها نياز داريم لازم است. پروتئين در فرايند ساخت پادتن ها كه اجزای اساسي دستگاه ايمنی شماست كمک بسزایی می كند. اين ماده در هر فرايندی از توليد شير مادر گرفته تا لخته شدن خون مورد نياز است.

  منابع غذایی پروتئین ها

  • گوشت قرمز
  • فرآورده های امعاء و احشاء، ماکیان و گوشت شکار
  • ماهی ها
  • تخم مرغ
  • فرآورده های لبنی

توضیح کامل در خصوص منابع غذایی پروتئین را در اینجا مطالعه کنید.کلیک کنید

کمبود پروتئین و عوارض آن

كمبود پروتئين می تواند منجر به ناهنجاری های رشد بدنی و نمو بافتی ناقص شود مانند مو، ناخن و پوست و همچنين عضلات شما قوام خود را از  دست می دهد. كمبود پروتئين در كودكان باعث كاهش رشد بدن می شود، در حالی كه در بالغين به شكل خستگی و كمبود انرژی، افسردگی، ضعف، استعداد ابتلا به عفونت به خاطر نقص دستگاه ايمنی، كاهش سرعت التيام زخم ها و كاهش سرعت بهبودی پس از ابتلا به بيماری ها است.

نتيجه خوردن بيش از حد پروتئين ها مشابه افراط در مصرف چربي ها يا كربوهيدارت ها است: كبد شما اضافه پروتئين را به  چربی تبديل می كند و آن را در بافت های بدن ذخيره می كند. بهر حال از نظر ارزش كالری، پروتئين ها ارزشی برابر با نصف چربی ها را دارند. يک گرم پروتئين دارای حدوداً 5/65  كالری است كه برابر با انرژی كربوهيدارت ها به نسبت 4 به 1 است.

تهیه و تدوین: nutri-diet.ir

منبع: تغذیه ورزشی، فردریک هاتفیلد ؛ ترجمه روین شاهوردیانکتاب بدنسازی بدون وزنه


دیدگاهتان را بنویسید