گلوتامین چیست

گلوتامین چیست ؟

گلوتامین یک آمینو اسید مهم در بدن انسان است که کاربردهای فراوانی دارد. گلوتامین بلوک ساختاری پروتئین و بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن بوده و نقش مهمی در سلامت روده دارد. بدن انسان به صورت طبیعی ال-گلوتامین تولید می کند ، همچنین در بسیاری از مواد غذایی نیز یافت می شود. در این مقاله سعی کرده ایم که برای شما توضیح دهیم گلوتامین چیست و چه مزایایی دارد.

گلوتامین چیست ؟

گلوتامین یک آمینو اسید است. آمینو اسیدها مولکول هایی هستند که نقش بسیار مهمی در بدن دارند. هدف اصلی آن ها عملکرد به عنوان بلوک های ساختاری برای پروتئین ها است. مانند دیگر آمینو اسیدها گلوتامین نیز در دو حالت موجود است : ال-گلوتامین و D-گلوتامین. آن ها یکسان هستند و تنها اندکی از لحاظ ترتیب مولکولی تفاوت دارند.

ال-گلوتامین در مکمل ها و مواد غذایی یافت می شود. ال-گلوتامین به منظور ایجاد پروتئین و کارهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. ال-گلوتامین به طور طبیعی در بدن تولید می شود. در واقع ، فراوان ترین آمینو اسید در خون و سایر مایعات بدن انسان است. با این حال ، گاهی اوقات نیازهای گلوتامین بدن شما بیشتر از توانایی بدنتان در تولید آن می باشد. حال می دانیم گلوتامین چیست. گلوتامین یک آمینو اسید ضروری محسوب می شود و در شرایط خاصی مانند بسیاری از بیماری ها و یا آسیب دیدگی ها ، باید از طریق رژیم های غذایی تامین شود.

اکنون می دانیم گلوتامین چیست و به صورت طبیعی در بسیاری از مواد غذایی یافت می شود. برآورد شده است که یک رژیم غذایی معمولی روزانه شامل 3 الی 6 گرم گلوتامین است و با توجه به رژیم غذایی خاص شما این مقدار متفاوت خواهد بود. با توجه به پروتئین زیاد موجود در محصولات حیوانی ، گلوتامین در این دسته مواد غذایی به مقدار زیادی موجود است.

لیست زیر درصد پروتئین تشکیل شده از ال-گلوتامین در مواد غذایی است :

  • تخم مرغ : 4.4% ( 0.6 گرم در هر 100 گرم تخم مرغ )
  • گوشت گاو : 4.8% (  1.2 گرم در هر 100 گرم گوشت گاو )
  • شیر کم چرب : 8.1% ( 0.3 گرم در هر 100 گرم شیر )
  • توفو : 9.1% ( 0.6 گرم در هر 100 گرم توفو )
  • برنج سفید : 11.1% ( 0.3 گرم در هر 100 گرم برنج )
  • ذرت : 16.2% ( 0.4 گرم در هر 100 گرم ذرت )

گرچه برخی منابع گیاهی مانند برنج سفید و ذرت شامل درصد بالایی پروتئین ساخته شده از ال-گلوتامین هستند ، مقدار پروتئین کلی آن ها بسیار پایین است. بنابراین گوشت و دیگر منابع حیوانی ، ساده ترین راه دریافت گلوتامین می باشند. تمرکز بر روی میزان پروتئین کلی دریافتی در رژیم غذایی ، راهی آسان برای افزایش گلوتامین مصرفی می باشد.

تاثیر گلوتامین بر سیستم ایمنی بدن

یکی از مهم ترین عملکردهای گلوتامین ، نقش آن در سیستم ایمنی بدن است. گلوتامین یک منبع سوخت حیاتی برای سلول های ایمنی بدن از جمله گلبول های سفید خون و برخی سلول های روده ای است. میزان خون به علت آسیب های عمده ، سوختگی و یا جراحی ممکن است کاهش یابد. اگر نیاز بدن به گلوتامین بیشتر از توانایی آن در تولید آن باشد ، بدن شما ممکن است ذخایر پروتئین ، مانند عضلات را تجزیه کند تا قادر به آزادسازی گلوتامین بیشتری باشد.

علاوه بر این عملکرد سیستم ایمنی بدن زمانی که مقدار کافی گلوتامین در دسترس نمی باشد ، می تواند خطرناک شود. به همین دلیل مصرف رژیم های غذایی با پروتئین زیاد ، گلوتامین زیاد و یا مکمل های گلوتامین پس از آسیب های جدی مانند سوختگی تجویز می شود.

گلوتامین نقش مهمی در سلامت روده دارد

مزایای گلوتامین بر سیستم ایمنی بدن مرتبط به نقش آن در سلامت روده است. در بدن انسان ، روده ها بزرگ ترین بخش سیستم ایمنی به حساب می آیند. این به خاطر بسیاری از سلول های روده ای با عملکرد ایمنی و همچنین تریلیون باکتری است که در روده شما وجود دارند و بر سلامت سیستم ایمنی تاثیر می گذارند. گلوتامین چیست ؟ یک منبع مهم انرژی برای روده و سلول های ایمنی. گلوتامین همچنین کمک می کند تا مانع بین داخل روده و سایر قسمت های بدن را حفظ کند ، از این رو مانع سوراخ شدن معده می گردد.

مصرف گلوتامین مانع انتقال باکتری های خطرناک و مواد سمی از روده به بقیه قسمت های بدن می شود. علاوه بر این ، برای رشد و نگهداری سلول ها در داخل روده اهمیت دارد. با توجه به نقش اصلی روده در سیستم ایمنی بدن ، گلوتامین می تواند با حمایت از سلول های روده به سلامت کلی بدن شما کمک کند.

تاثیر مکمل گلوتامین بر حجم عضلات و عملکرد حین تمرین

با توجه به نقش گلوتامین به عنوان بلوک های ساختاری پروتئین ، برخی محققان متوجه شده اند که مصرف مکمل گلوتامین منجر به بهبود عملکرد در حین تمرین و حجم عضلات می گردد.

در طی یک آزمایش 31 نفر به مدت 6 هفته گلوتامین و شبه دارو مصرف کردند. در پایان آزمایش ، حجم عضلات و قدرت هر دو گروه افزایش یافته بود و هیچ تفاوتی بین دو گروه وجود نداشت. از سوی دیگر ، مطالعات دیگری نشان داده است که گلوتامین هیچ تاثیری بر روی توده های عضلانی و عملکرد ندارد.

مطالعات دیگری نشان می دهد که مکمل های گلوتامین دردهای عضلانی را کاهش می دهند و منجر به بهبود ریکاوری پس از تمرینات شدید می شوند. مطالعه دیگری نشان می دهد که گلوتامین و حتی گلوتامین به همراه کربوهیدرات به کاهش نشانگر خون و خستگی ( در طی 2 ساعت پس از دویدن ) کمک می کند.

تحقیقات دیگر نشان داده است که ترکیب گلوتامین با کربوهیدرات ها و یا سایر آمینو اسیدها ریکاوری ذخایر کربوهیدرات ( گلیکوژن ) در عضلات را بهبود نمی بخشد.

در نهایت ، شواهدی وجود ندارد که این مکمل ها تاثیر به سزایی در حجم توده های عضلانی و قدرت دارد. تایید این مزایا نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید