10 توصیه برای اینکه هنگام رانندگی خوابتان نبرد

جاده فریاد می زنه نخواب

 

1) از خوردن برخی مواد غذایی بپرهیزید

بعضی از غذاها حاوی ملاتونین و تریپتوفان هستند. اولی هورمونی است که در فرایند خواب تاثیر می گذارد و دومی اسیدآمینه ای است که باعث ترشح هورمون سروتونین و در نتیجه خواب آلودگی می شود. نقش سروتونین در تنظیم خواب بسیار مهم است و نبود آن باعث کم خوابی یا بی خوابی طولانی مدت می شود. خوردن بعضی موادغذایی مانند انواع پاستاها، برنج، سیب زمینی، نان، مواد قندی زودجذب مثل عسل، انواع آبنبات ها و شیرینی ها و سایر مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات، باعث ترشح انسولین در خون می شود. در نتیجه تمام اسیدآمینه های موجود در خون به جز تریپتوفان جذب می شوند. این حالت باعث می شود مقدار زیادی تریپتوفان در جریان خون باقی مانده، وارد مغز شود و مقدار سروتونین را افزایش دهد. افزایش سروتونین خود باعث خواب آلودگی خواهد شد. بنابراین توصیه می کنیم قبل از رانندگی از خوردن مواد غذایی پرکربوهیدرات خودداری کرده و به جای آنها از مواد سرشار از ویتامین استفاده کنید. حتی می توانید بعد از غذا یک فنجان قهوه میل کنید.

 

2) موسیقی مناسبی برای گوش دادن انتخاب کنید

6bbbadf2-59c2-45ae-aa0a-7c71d4bf638c.jpg

صدای یکنواخت رادیو یا موسیقی آرام، مغز را خسته می کند و هر چه شما خسته تر باشید سطح هوشیاریتان پایین تر خواهد آمد، بنابراین خطر چرت زدن افزایش می یابد. پس موسیقی را انتخاب کنید که ریتم تندتری دارد یا اگر طرفدار رادیو هستید برنامه مورد علاقه تان را گوش کنید.

 

3) داروهایتان را چک کنید

Sleep-medications.jpg

بعضی از داروها مثل داروهای اعصاب و به خصوص بنزودیازپین ها باعث خواب آلودگی می شوند. البته باید بدانید برخی از داروهای ضد درد یا همان مسکن ها نیز همین اثر را دارند. اگر قرار است قبل از رانندگی دارویی مصرف کنید ابتدا بروشور آن را با دقت بخوانید، روی برخی از آنها قید شده است که بعد از مصرف این دارو رانندگی نکنید، بنابراین یا رانندگی نکنید یا اگر مجبور به این کار هستید و مثلا شغلتان رانندگی است با پزشک خود مشورت کنید که یک داروی جایگزین برایتان تجویز کند تا خطر کاهش هوشیاری، شما را تهدید نکند.

 

4) آن قدر پایتان را روی پدال گاز فشار ندهید

drivesafe-driving-app-2-620x328.jpg

سرعت زیاد، میزان اطلاعاتی را که مغز باید پردازش کند افزایش می دهد و همین امر باعث خستگی آن شده و سطح هوشیاری را پایین می آورد. وقتی با سرعت زیادی رانندگی می کنید تعداد سیگنال هایی که به مغز می رسد به قدری افزایش می یابد که مغز دیگر قادر به تمیز دادن فرکانس ها نیست، بنابراین تمام این سیگنال ها را مانند یک سیگنال خطی و واحد می خواند و همین امر به فرایند خواب آلودگی دامن می زند. توصیه می کنیم به خصوص در جاده ها بسیار مراقب باشید. یکنواختی راه، حالت خواب آلودگی را افزایش می دهد. سرعت خود را کم کنید و فرمان ماشین را روی یک خط مستقیم تنظیم نکنید چون چشم هایتان را خسته می کند. هر وقت احساس کرید چشمانتان به اصطلاح “سوزن سوزن” می شود یا پلک هایتان سنگین شده است کنار بزنید و کمی استراحت کنید.

 

5) در برخی از ساعت های شبانه روز پشت رل قرار نگیرید

ساعت های بین 2 تا 5 صبح و 1 تا 4 بعد از ظهر زمان مناسبی برای رانندگی نیست زیرا بدن از نظر فیزیولوژی چندان در حالت هوشیاری قرار ندارد. عدم آمادگی در نیمه شب به دمای بدن مربوط می شود که به طور طبیعی پایین بوده و مناسب خواب است. حواستان باشد افرادی که عادت دارند در این ساعت ها چرت بزنند خیلی راحت تر تسلیم خواب می شوند. پس در ساعت هایی که معمولا عادت به خوابیدن دارید رانندگی نکنید.

 

6) به ترفندهای رایج و غیر موثر اعتماد نکنید

شاید به نظر بیاید باز گذاشتن شیشه های ماشین، آواز خواندن، بالابردن صدای موسیقی تا آخر و … برای جلوگیری از خواب آلودگی موثر باشد اما باید بدانید هوشیاری و تاثیری که این قبیل ترفندها ایجاد می کنند آنی و زودگذر است. تصور نکنید با باد دادن موها یا آزار دادن گوش های خود و دیگران خطر را دفع کرده اید. پس به محض اینکه اولین علائم خواب آلودگی را دریافت کردید توقف کنید.

 

7) پیش از حرکت به اندازه کافی بخوابید

sleep-1527257994.jpg

احتمال بروز خواب آلودگی به کیفیت خواب شما بستگی دارد. اگر از اختلالات خواب از قبیل بی خوابی، آپنه و … رنج می برید خیلی مراقب باشید زیرا در این صورت احتمال اینکه هنگام رانندگی خوابتان ببرد بیشتر است. هفت شب پیاپی و هر شب 2 ساعت بیدار بودن برابر است با یک شب بیداری کامل و 17 ساعت بیداری مداوم معادل 5/0 میلی گرم الکل در خون است. اگر هر صبح به طور منظم با احساس خستگی از خواب بیدار می شوید، به طوری که موقع خواب چنین احساسی نداشته اید، احتمالا از اختلال خواب رنج می برید و باید به پزشک مراجعه کنید. اگر احساس کمبود خواب می کنید خودتان پشت رل قرار نگیرید یا وسیله دیگری برای سفر انتخاب کنید.

 

8) راحتی خود را پشت فرمان فراهم کنید

دمای بالای 23 درجه سانتی گراد خواب آور است. در این شرایط بدن فعالیت خود را کاهش می دهد تا گرما تولید نکند و به تدریج چرت می زند. برای جلوگیری از این مسئله دمای داخل خودرو را تنظیم کنید. اگر لازم است اندکی شیشه ها را پایین بکشید. همچنین صندلیتان را تنظیم و در حالت راحتی قرار دهید تا کمر درد یا شانه درد نگیرید. حالت نشستن ناراحت و نامناسب باعث خستگی بیهوده می شود. در نهایت اینکه عادت کنید با دو دست فرمان را بگیرید. این کار وضعیت بدنتان را در حالت تعادل نگه می دارد و باعث می شود هوشیار بمانید.

 

9) اولین نشانه های خواب آلودگی را بشناسید

سنگین شدن پلک ها، خمیازه کشیدن، جا به جا شدن، خشک شدن گردن، کمر درد و …. نخستین علائم چرت زدن هستند که شناخت آنها قطعا از بروز خطرات احتمالی پیشگیری می کند. البته علائم دیگری نیز وجود دارد که باید به آنها هم توجه کنید، مثلا وقتی به سختی می توانید سرعت یا خط سیرتان را کنترل کنید یا در تشخیص علائم و تابلوهای رانندگی مشکل پیدا می کنید، یعنی اینکه هوشیاریتان کم شده است.

 

10) هر 2 ساعت یکبار توقف کنید

OJ8XZN0-1200x675.jpg

هر چه مسیر طولانی تر باشد، خستگی بیشتر می شود، در این صورت توقف کنید. در این فواصل چشمانتان را هم بگذارید و اگر توانستید اندکی بخوابید. اگر خوابتان نمی برد قدم بزنید و عضلاتتان را بکشید. کشیدن بدن و تحریک عضلات باعث افزایش هوشیاری می شود. همچنین می توانید کافئین مصرف کنید. به گفته پروفسور پکرو کافئین تنها ماده ای است که خواص تحریک کنندگی آن تایید شده است.

دیدگاهتان را بنویسید